287.Sok Golden Tower No:53 Yenimahalle/ANKARA

0312 911 55 15

[email protected]

Statik Proje Ofisleri

Statik Proje Ofisleri

0702

Ankara statik proje ofisleri ne yapar?

Statik proje ofisleri, mimari projelerin hayata geçmesi için yapının iskeletinin ya da taşıyıcısının projesini hazırlarlar. Statik proje ofisleri bir yapının kabasının oluşmasında işin beynini oluşturmaktadır. Yani mimar projeyi çizer fakat bunun taşıtılması bu firmanın bilgi birikimine bağlıdır. Her statik proje ofisleri her mimari projeyi çözemez. Bu iş teorik bilgi, mühendislik tecrübesi, ulusal ve uluslararası yönetmelik bilgisi gerektirir. Bunların yanı sıra statik proje ofisleri bünyesinde son gelişmiş analiz ve tasarım programları olması gerekir ki önüne gelen tüm mimari proje çözümlerinde yeterlilik sağlasın. Statik proje firmaları bünyesinde 2 mesleğe sahip kişiler bulunmaktadır;

  1. Statik proje ofislerinde çalışan İnşaat Mühendisi

Statik proje ofisleri bünyesinde çalışan inşaat mühendisleri üniversitede gördükleri teorik bilgiyi yüzde yüz kullanırlar. Hatta öğrendikleri mühendislik bilgisi yetersiz kalır. İyi bir statik proje için öğrenme süreci onlar için bir ömür boyu devam eder. Statik proje ofislerinde çalışan inşaat mühendisleri bu özellikleri ile birçok meslek sahiplerinden farklıdır. Çünkü birçok üniversite mezunu kimse okullarında öğrendikleri meslek bilgilerini normal yaşamlarında kullanmazlar. Fakat statik proje ofislerinde çalışan inşaat mühendisleri bu konuda kendi mesleklerinde daha öğrenci sayılırlar. Statik proje alanında çalışan inşaat mühendisi aslında yurt dışında yapı tasarımcısı diye adlandırılır. İyi bir yapı tasarımcısı ya da yapı mühendisi, mimarın tercih ettiği olmazsa olmaz bir ekip arkadaşıdır. Çünkü o mimari projenin ayakta kalması ya da gerçekleşmesi bu yapı mühendisine bağlıdır.

  1. Statik proje ofislerinde çalışan teknik ressam

Teknik ressam statik proje ofislerindeki inşaat mühendisinin takım arkadaşıdır. Statik projenin sunumu, çizimi usullerine göre teknik ressam tarafından yapılır. İnşaat mühendisi gerekli tasarım, analiz sonrası teknik ressama çizim için gerekli direktifleri verir. Tecrübeli bir teknik ressam statik projenin doğruluğu ve hatasız olması açısından önemlidir. Profesyonel bir statik proje ofislerindeki inşaat mühendisi çizim yapmaz. O sadece hesap, ebatlandırma, analiz ve koordinasyonla meşguldür. Bu sektörü bilmeyen birçok kimse inşaat mühendisinin çizim yaptığı yanılgısına düşmektedir.

Sonuç olarak; Statik proje ofisleri sürekli üretim yapan firmalardır. Bu firmalar beynini yoran, bilgi birikimine sahip mühendisler ve teknik ressamlardan oluşmaktadır. Genel firma giderlerinin insan kaynakları giderleri, ofis giderleri, kırtasiye giderleri oluşturmaktadır.

0 Yorum

Yorum Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Arama

Popüler Yazılar