287.Sok Golden Tower No:53 Yenimahalle/ANKARA

0312 911 55 15

[email protected]

Ardgerme sistemleri

Ardgerme sistemleri

0501

ARDGERME SİSTEMLERİ

ARDGERMELİ VE KOMPOZİT ÇELİK SİSTEMLERİN KIYASLANMASI :

  1. Kirişli veya kirişsiz ardgermeli döşeme sistemleri , kompozit çelik döşemlere göre % 50 ila %70 daha ucuzdur . Yani beton+kalıp+donatı+ardgerme maliyeti dahil olmak üzere ardegermeli sistemler, kompozit çelik döşeme sistemlerin 1/2 ‘si 1/3’ü fiyatına malolur.
  2. Kirişli veya kirişsiz ardgermeli döşeme sistemleri , kompozit çelik döşemlere göre daha az kalınlıkla çözülür ve mimariye daha fazla yükseklik kalır.
  3. Ardgerme sistemleri normal betonarme kalıbın içinde uygulanır. Uygulamadan sonra hiçbir iz bırakmaz , mesnetlenmesi için herhangi bir çıkıntı veya konsola ihtiyaç olmaz. Dolayısı ile mimari görünümü bozmaz . Eğer tesisat için gerekmiyorsa yalnızca görüntüyü kapatmak için asma tavana gerek kalmaz.
  4. Ardgermeli kirişler kalıbın içinde uygulanır ve kolonlarla birlikte rijit bir çerçeve oluşturur. Çelik döşeme sisteminde ise kolon ve çelik kirişler ayrı çalışır . Eğer bu döşemeler üst üste birkaç kat uygulanırsa kolonların tutulmayan boyu uzar ve burkulma sorunu yaşanır.
  5. İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde , üzerinde dolaşılan çelik döşemeler titreme yapabilir . Bunu engellemek için daha derin ve rijit çelik profiller kullanılması gerekebilir. Ardgermeli sistemlerde titreşim olmaz.
  6. Kompozit çelik sistemlerde her zaman sehimler sorun olmaktadır. Ardgermeli sistemlerde ise beton elemana ters yük uygulandığından sehimler yönetmelik değerlerinin çok altında kalır.Eğer istenirse sistem sıfır sehimle bile çözülebilir. Bu mühendisin elindedir.
  7. Çelik sistemlerde konsol teşkil etmek çok zordur . Konsol olacak elemanın tek parça ve kesintisiz devam etmesi gerekir. Onun için konsol elemanlar mesnetlendikleri profilin üzerine basıp kesintisiz devam etmelidirler. Bu da sistemin kalınlığını gereksiz yere artırır. Ayrıca küçük bir açıklığın önünde büyük bir konsol teşkil edilirse çok sehimler oluşur. Ardgermede konsol yapılması çok kolaydır ve verilecek ters yükten dolayı sehimler sıfıra yakın çıkar.

Paylaş :

0 Yorum

Yorum Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.